Hírek

A napelemek tisztítását bízza a szakemberekre!

napelemek-tisztitasat-bizza-a-szakemberekre

A napelemek alkalmanként tisztítást igényelnek, különösen tavasszal. De vigyázat, ez nem is olyan egyszerű, mint amilyennek látszik! Bízza szakemberekre a feladatot!
Kaercher: A képzett és megfelelő felszereléssel rendelkező szakemberek óránként néhány 100m2 napelem felületét is tisztává tudják varázsolni.

A napelemek és a napkollektorok nem igényelnek karbantartást. Ez a mítosz már évek óta létezik, de az igazság kissé más. A napelem panelek, modulokból állnak, melyeket nagy üvegtáblák fedeznek. A helytől és a környezettől függően az üvegfrontokat meg kell tisztítani – van hogy néhány évente, van hogy minden tavasszal, néha hetente, vagy egyáltalán nem. Ez nagyban függ attól, hogy a panelek milyen környezetben helyezkednek el.

Ezek a 7 szakértői tipp a napelemek helyes tisztításához:
1. Ellenőrizze minden tavasszal, még akkor is, ha nincs látható szennyeződés vagy károsodás!
2. Meg kell vizsgálni a szennyeződés fajtáját és mértékét!
3. A napelemek nem olyanok, mint az ablakok!
4. A mindennapi tisztítási eljárások nem elegendőek!
5 A munkavédelmi szabályokat a magánembereknek is be kell tartani, saját testi épsége védelme érdekében!
6. Dokumentálja a tisztítást!
7. Hagyja a képzett szakembert, hogy végezze el a munkát!

1. Ellenőrizze minden tavasszal, még akkor is, ha nincs látható szennyeződés vagy károsodás!
Minden napelemes rendszert- függetlenül attól, hogy a talajra, a tetőre vagy a ház oldalára van szerelve – egy szakembernek a tavasz elején meg kellene vizsgálnia. Vonatkozik ez a teljesítményadatokra, a villámvédelemre, a rendszer teljes állapotára.
Erős szelek vagy jég a tél folyamán károsíthatja vagy elmozdíthatja a paneleket, de egy helyszíni ellenőrzés könnyen kizárhatja minden ilyen apró károsodás lehetőségét. A rögzítőcsavarokat érdemes véletlenszerűen ellenőrizni, és nem árt elvégezni a csatlakozók szemrevételezését is. Egy hosszabb kemény tél alkalmával előfordulhatnak apróbb sérülések, melyek később megkeseríthetik a rendszer üzemeltetőjének, és tulajdonosának mindennapjait.
Az ilyen ellenőrzés részeként csupán egyetlen pillantással felmérhető hogy a panelek szennyezettek vagy sem. Amennyiben szennyeződés látható panelek felületén, az minden bizonnyal a termelési adatokban is megmutatkozik már. Ezek alapján a villanyszerelő szakemberrel közösen könnyen eldöntheti az üzemeltető és/vagy tulajdonos hogy szűkséges a tisztítás vagy sem. Vissza a tetejére

2. Meg kell vizsgálni a szennyeződés fajtáját és mértékét!
A napelemek szennyezettsége nagy mértékben függ a rendszer elhelyezkedésétől. Normál körülmények között nem lehet probléma, mert a panelek nem piszkosan érkeznek a telepítésre. Ha a közelben esetleg forgalmasabb útszakasz, ipari és mezőgazdasági létesítmények is megtalálhatóak a helyzet egészen más. A mindennapi aktivitás által generált szmog és finom porszennyeződés ráülhet a panelekre és egy-egy záport követően nyálkás elegyet képezve szennyezheti a napelem felületét. A napelem működése során felszabaduló hő hatására ez a nyálkás, finom por megszáradhat a paneleken, s hosszútávon nagy mértékben befolyásolhatja a rendszer teljesítményét. Jellemzően a keret mentén tapadnak meg a szennyeződések, de előfordulhat az is hogy egyszerű madárpiszok hat negatívan a rendszerünk teljesítményére.

3. A napelemek nem olyanok, mint az ablakok!
A rendszer tulajdonosok sok esetben nem kellő körültekintéssel kezelik a napelem tisztítás kérdéskörét. Különböző az ablakok esetében bevált tisztítási eszközökkel, vegyszerekkel otthon házilag próbálják megtisztítani rendszereiket. De a napelem nem ablak vagy konyha asztal! Ne kövesse el ezeket a hibákat! A paneleket üveg borítja, de általában egy nagyon speciális típusú üveg. Gyakran szinte láthatatlan filmszerű bevonttal, tükröződésgátló réteggel van ellátva.
A panelek gyártói sok esetben előírásokhoz kötik a panelek tisztítását, így a házilag elkövetett tisztítás, portalanítás, akár garanciavesztéssel is járhat. Gyártók általában pontos utasításokat adnak a napelemek tisztítására. Néha ezek az utasítások nagyon aprólékosak lehetnek, emiatt a legjobb, ha egyszerűen a tisztítás specialistájára bízza ezt a feladatot.

4. A mindennapi tisztítási eljárások nem elegendőek!
A legtöbb esetben a háztartási tisztítószerek nem elegendőek a szennyezett panelek tisztításához. Ehhez lágyított, gyakorlatilag desztillált víz és különleges oldószerek szükségesek, amelyek nem hagynak maradékanyagokat. A napenergiát csak akkor lehet megtisztítani, ha lehűlt – késő este vagy reggel, mielőtt a nap erőteljes lett volna.
Ellenkező esetben a panelek túl melegek lesznek, és a tisztítószerek csúnya foltokat hagynak, ami még több szennyeződést vonz. Továbbá, a napsütésnek kitett, hideg vízzel megrázó paneleket minden áron kerülni kell. Ilyen hőfeszítések rongálhatják az üveget és a napelemeket. Számos napelemet érzékeny antireflektív bevonatok borítanak – még egy ok, ami a szakemberek jelenlétét indokolja.

5. A munkavédelmi szabályokat a magánembereknek is be kell tartani, saját testi épsége védelme érdekében!
A napelemeket általában a tetőre szerelik fel rendszerint a magasban végzett munkákhoz védőfelszerelések, rögzítésre alkalmas eszközök, esetleg védőháló és állványzat is szükséges lehet.
A takarítást ugyanúgy kell elvégezni, mint a tavaszi éves ellenőrzést. Ne becsüljük alá ezt az egyszerűnek tűnő munkafolyamatot. A napelemek elektromos rendszerek. Ha véletlenül érintkezésbe kerülnek a vízzel, főleg a csatlakozókban és vezetékekben rejlő hibák esetén fennáll az áramütés vagy rövidzárlat veszélye. Szóval hagyja, hogy egy szakember végezze el a rendszer tisztítását!
És még egy dolog: Annak ellenére, hogy a napelemek robusztusnak tűnnek, nem tesz jót nekik, ha sűrűn sétálgatunk rajtuk. Az üveglap alatt törékeny modulok vannak, amelyek könnyen megsérülhetnek, ha az üveg túlságosan befelé hajlik. Az így keletkező törések gyakran mikroszkopikusak és nem láthatók szabad szemmel.

6. Dokumentálja a tisztítást!
Az éves és más tisztítási munkák eredményeit be kell jegyezni a telepítés dokumentációjában. A tisztítás végeztével érdemes rögzíteni a hozam adatokat is. Ez segít ellenőrizni, hogy a tisztítás ténylegesen javította-e a napi hozamot. Lehetővé teszi továbbá, hogy kizárjon más olyan okokat is, amelyek miatt a hozam rossz lehet, például a kábelezés műszaki hibái. Természetesen figyelembe kell venni a külső körülményeket is a vizsgálat során.

7. Hagyja a képzett szakembert, hogy végezze el a munkát!
Nagyobb napelemparkok esetében a részletes folyamatos előzetes teljesítmény lejelentés szükséges a szolgáltató felé. Ezeket jellemzően az üzemeltető cégek végzik. A hozamadatait, távolról interneten keresztül ellenőrizhetők, egyszerűen egy okos eszköz segítségével. Ez azt is megmutatja, hogy a tisztítás szükséges vagy sem.
A tavaszi ellenőrzés szintén jó alkalom arra, hogy összehasonlítsuk az előző évi hozamot a hozam előre jelzéssel. Az ellenőrzést követően Ön és a szakember egy csésze kávét megvitathatja következő lépést a rendszere üzemeltetése szempontjából.
Ha van napelemes rendszere, de senki nem végez azon karbantartást, keressen azonnal olyan vállalkozás, ami szakszerűen elvégzi a tisztítást és az alap karbantartást.

Forrás: www.pveurope.eu

0 Comments

admin