Hírek

Szükséges-e mosni a napelemeket?

szukseges-e-mosni-a-napelemeket

Sokan bizonyára legyintenek, hogy nem, az eső meg a hó úgyis lemossa. Mások talán már most is kéthavonta nekiesnek a háztetőre szerelt napelem-tábláknak és akkurátusan tisztogatják őket, nehogy ráegye magát a por a drága napelemre. Az ipari méretű napelem-parkok tulajdonosai pedig tapasztalataink szerint mindent elkövetnek, hogy befektetésük megtérüljön és a napelemek tisztítását is gazdaságossági kérdésként kezelik.

De mitől szennyeződnek a napelemek? Az egyik legfontosabb szennyezési forrás a természetes eredetű, a szél által felkapott, majd továbbfújt por és homok. Nem meglepő módon, ebből sokkal több van a száraz vagy a kifejezetten sivatagos klímájú területeken, mint a csapadékosabb régiókban, ahol a növényzet sok port és homokot megköt. Természetes szennyezőforrások még a növényi- és állati eredetű szennyeződések, mint például egyes fák lehulló és a szél által elfújt virágrészei vagy a madárürülék. A szennyezések másik jelentős részét az emberi tevékenység okozza. Ilyen szennyezőforrás az ipar, a közlekedés, a mezőgazdaság és a fűtés szilárd fűtőanyagokkal (fa, szén, stb.).

Európa nagy része aránylag csapadékos klímájú, így a természetes por- és homokszennyezés általában elenyésző azokhoz a homokviharokhoz képest, amiknek például a közel-keleti napelemek vannak kitéve. Ugyanakkor Európa a Föld egyik legsűrűbben lakott és legiparosodottabb területe, ezért emberi tevékenységből származó napelem-szennyezéssel mindenhol számolni kell.

A szennyeződés hatása a napelemek teljesítményére

A szennyeződés mértéke és így az elszenvedett veszteség nagyban függ a napelemek földrajzi elhelyezkedésétől, sok egyéb tényező mellett. Száraz, sivatagos klímájú területeken -mint például az Arab-félsziget legtöbb területe vagy Mexikó sivatagos részei-, néhány hónap alatt könnyen felléphet 30-50 %-os hatékonyság-romlás is az gyakori homokfúvások és a városi légszennyezés miatt, de egy-egy erősebb homokvihar után a napelemek teljesítménye akár 70-80 %-kal is csökkenhet.

A cikk folytatásához kérjük kattintson ide és átirányítjuk a forrás oldalára!

0 Comments

admin